ціни
Київ, вул. Московська, 46/2

Папіломи: види і причини появи

Папіломи викликають психологічний дискомфорт, особливо якщо шкірні нарости локалізуються на обличчі та інших відкритих ділянках. Ще однією проблемою може стати їхнє натирання або часте травмування при випадковому зачепленні. Звідки беруться такі нарости на шкірі чи слизовій оболонці? Чи можна видалити папіломи або запобігти їх появі? Як визначити, чи є новоутворення саме папіломою? Доктор-косметолог розповість про причини розвитку новоутворень та їх основні види.

Що таке папіломи

Папіломою називається невелике, до 1–2 см, наростання верхнього шару шкіри або слизової оболонки, розташоване на тонкій ніжці і за формою нагадує циліндр. Папіломи відносяться до доброякісних утворень, але існують різновиди з високим онкогенним ризиком. Наростання шкіри або слизової оболонки може бути одиничним, часто на одній ділянці шкіри або слизової оболонки з’являється кілька папілом. Поставити точний діагноз може лише кваліфікований лікар, тому при виявленні будь-яких новоутворень бажано одразу записатися на консультацію.

Причини появи папілом

Наростання шкірного епітелію виникають під дією ВПЛ (папіломавірус людини). Вчені виявили понад 100 різних штамів цього вірусу.

Папіломавірус людини передається контактним шляхом, найпоширеніші шляхи інфікування:

  • Побутовий. Папіломавірус може зберігати життєздатність за межами організму носія, тому існує ризик зараження у громадських місцях або при контакті з особистими речами інфікованого.
  • Самозараження. Пацієнт може переносити папіломи на інші ділянки шкіри під час розчісування або гоління.
  • Під час контакту з носієм. Наявність ран, тріщин або подряпин на шкірі та слизовій оболонці збільшують ризик інфікування.
  • Залежно від ступеня ризику онкологічних захворювань, існують три групи штамів ВПЛ: не онкогенні, з малим ризиком і з високим ризиком онкогенності. Лікар призначить додаткові аналізи за необхідності точно визначити тип папіломавірусу. Після зараження папіломавірус може роками не виявлятися та не спровокувати появу папілом. Розвиток новоутворень спричиняє стрес, зниження імунітету, травми шкіри, зловживання алкоголем, куріння.

Які бувають види папілом

Новоутворення відрізняються за розташуванням, формою та за типом вірусу, який викликав їх появу:

  • Вульгарні папіломи. Шкірні нарости, діаметр яких варіюється від 1 мм і більше, з зроговілою поверхнею. Декілька таких утворень можуть зливатися в одну ділянку поразки. Не викликають болючих відчуттів.
  • Плоскі. Новоутворення з гладкою поверхнею, зазвичай, тілесного кольору. Такий різновид папілом часто викликає свербіж або болючість.
  • Ниткоподібні. Довгі шкірні нарости, розташовані на тонкій ніжці.
  • Підошовні. Невеликі нарости, що виникають на стопах і завдають дискомфорту при ходьбі.
  • Загострені кондиломи. Розвиваються в пахвинній ділянці, на статевих органах.

Якщо ви виявили новоутворення, схоже на папілому, не відкладайте візит до лікаря. Лікар-косметолог клініки LaserOne проведе ретельну діагностику, визначить можливість видалення новоутворення та порекомендує відповідний метод. За відсутності протипоказань, видалення папілом можна провести одразу після консультації.

Автор: Лікар-дерматолог, косметолог Дубовенко Алла Володимирівна